http://gac.gizycko.pl/dev/jiz_1/szarska4383.jpg

Żeglarstwo lodowe w Giżycku

Powojenna historia żeglarstwa lodowego na Mazurach zaczyna się już w 1946 r. W Węgorzewie organizowano wówczas pierwszy kurs bojerowy, a rok później w Giżycku otwarto pierwszy ośrodek szkoleniowy dla młodzieży. Od sezonu zimowego 1949 r. szkolenia prowadzone były w sposób ciągły. Od tego czasu Giżycko stało się przodującym ośrodkiem kształcącym kolejne pokolenia żeglarzy lodowych.

Bojery na Niegocinie [1]

Na potrzeby szkolenia w miejscowej stoczni zbudowano 10 bojerów “Monotyp XV”. Ważący ponad 200 kg dwuosobowy ślizg Monotyp XV powstał w był konstrukcją z roku 1932 r. Jego twórcą był mieszkający w Estonii Erik von Holst. Model ten przez następne 30 lat był podstawową jednostką regatową w Europie. Dopiero w lutym 1951 r. pochodzący z Chojnic Otto Weiland zaprezentował na Jeziorze Charzykowskim jednoosobowy ślizg własnej konstrukcji. Choć konstruktor nazwał go Ludowym, bojerowcy powszechnie nazywali go „Weilandem”.
Na “Monotypie XV” rozegrano w 1951 r. pierwsze mistrzostwa Polski. Zwycięzcą został Paweł Sieradzki. Powtórzył on swój sukces również w roku następnym.

Rok 1966 były przełomowy w dziejach żeglarstwa lodowego. Na rozgrywających się w Giżycku Mistrzostwach Polski w klasie M-XV Holender Wim van Acker zaprezentował ślizg DN. Powstał on w odpowiedzi na  konkurs ogłoszony w 1936 r. przez redakcję gazety Detroit News. Jego celem było stworzenie taniego i przenośnego ślizgu, który pozwoliłby na szerszą promocję żeglarstwa lodowego.

Do Holandii pierwsze DN-y trafiły dopiero w 1962 r. Wkrótce potem stały się bardzo popularną konstrukcją w całej Europie Zachodniej. Wim van Acker dostarczył polskim kolegom plany budowy DN-a. Lekki, ważący nieco ponad 50 kg jednoosobowy ślizg nie zachwycił jednak polskich bojerowców. Przyjmowali go raczej z ironicznym uśmiechem.

Po upływie roku od pierwszej prezentacji nowego modelu ślizgu w Polsce, w dniach 26-28 lutego 1967 r. odbyły się w Giżycku pierwsze Bojerowe Mistrzostwa Polski klasy DN, w których startowało 30 uczestników. 

Źródło: Youtube.com/Gdzieś w Polsce

Źródło: Youtube.com/DN Nederland

Źródło: Youtube.com/DN Nederland

  

W następnych dziesięcioleciach jezioro Niegocin wielokrotnie było areną rywalizacji bojerowców z Polski i świata.

Poniższe zdjęcia, pochodzące z Kolekcji Marii Szarskiej, ilustrują Bojerowe Mistrzostwa Polski klasy DN, które odbyły się w Giżycku na jeziorze Niegocin w dniach 25-28 marca 1973 r.